Dziś jest: 20 Luty 2019
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Eustachy

   

Dożynki 2017

1800x5343 września nad Zalewem Mitręga w Łazach odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęto dziękczynną mszą świętą, której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach, ks. Stanisław Wyka. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Łazach, ks. Jarosław Piekarz. Oprawę muzyczną poprowadził Chór "Michael" parafii pw. św. Michała Archanioła pod kierunkiem organisty, Stefana Stróża.

 

Chleb dożynkowy to tradycyjny, wiejski chleb powszedni wypieczony z ziaren tegorocznego zboża. Na ręce władz naszej Gminy złożyli tegoroczny chleb dożynkowy starostowie dożynek, Iwona i Andrzej Pniak.

 

Każde obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonych jarzębin, orzechów, owoców, warzyw, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem”, bo też uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niesiono na poświęcenie do kościoła a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami. Podczas dzisiejszych dożynek wieńce dożynkowe złożyły Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gminy.

 

Podczas dożynek nagrodzeni zostali właścicieli Najpiękniejszych Ogrodów Gminy Łazy oraz wręczono przedstawicielom Niegowonic nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w powiatowym konkursie na Najpiękniejszą Miejscowość Powiatu Zawierciańskiego. Wręczono nagrody w ramach projektu: "Kultura Folklorem Malowana - prezentacja tradycji, zwyczajów, obrzędów" zrealizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Kulturniak" w ramach konkursu "Nasza aktywność, naszą szansą", współfinansowanego przez LGD Perła Jury.
Głos zabrali także zaproszeni goście. Burmistrz Maciej Kaczyński wraz z zaproszonymi gośćmi częstowali chlebem dożynkowym.

 

W ramach Dożynek Gminnych odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Doroty Zieleniec. Widowiskowe "Wesele" zakończyło się owacją na stojąco.

W bloku występów artystycznych wystąpiły grupy śpiewacze z Gminy Łazy, Kapela znad Czarnej Przemszy oraz Kapela "Janicek". Nie zabrakło doskonałej zabawy, przyśpiewek, tańców, smacznego jedzenia i wspólnej integracji.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Partnerów, Sponsorów, Mediów, które przyjęły od nas zaproszenie do współpracy, dzięki czemu Dożynki Gminne zostały zorganizowane na bardzo wysokim poziomie.

 

Foto: https://www.moklazy.pl/index.php/galeria/category/147-galeria-mok-rok-2017

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl