Dziś jest: 19 Czerwiec 2019
Imieniny obchodzą:
Gerwazy, Protazy, Julianna

   

Ręcznie wykonane dekoracje na świątecznym stole

wielkanocnewarsztatymokW Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się Warsztaty Wielkanocne, podczas których powstały wianki i żelowe świeczki wielkanocne. Pomysłowość i kreatywność najmłodszych zaowocowała kolorowymi ozdobami, które z pewnością staną się nietuzinkowym elementem dekoracyjnym świątecznego stołu.

 

Dzieci biorące udział w Warsztatach Wielkanocnych z dużym zapałem zasiadły do pracy, która nie tylko rozwijała ich wyobraźnię oraz kreowała artystyczną rzeczywistość, ale także przybliżyła polską tradycję i świąteczne zwyczaje. Uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem zabrali się do wykonywania wianków wielkanocnych – kolorowych, delikatnych i unikatowych wytworów dziecięcych rąk. Do dekorowania rattanowych gałązek zostały wykorzystane piórka, kwiatuszki, sianko, kurczaczki, a subtelne połączenie kolorystyczne wszystkich elementów dekoracyjnych stworzyły delikatne, świąteczne dzieła. Podczas pracy dzieci wykazały się dużą kreatywnością, pomysłowością oraz chęcią do działania.

 

Tworzenie świątecznych wianków był to wstęp do dalszego działania. Gdy ostatnie elementy dekoracyjne zostały wkomponowane w rattanowe wianki przyszedł czas na żelowe świeczki wielkanocne. To bardzo dekoracyjny element chętnie wykorzystywany podczas dekorowania domów, który z pewnością doda uroku świątecznym stołom.
„Mamy bardzo dużo różnych elementów dekoracyjnych, które z pewnością pozwalają uruchomić dziecięcą wyobraźnię. Dekoracje, które tutaj tworzymy są indywidualnymi projektami dzieci wynikającymi tylko z ich twórczej inwencji. Zajęcia uruchamiają wyobraźnię, uczą motoryki, pokazują ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Wykonane ozdoby dzieci zabierają do domu” – mówi Nina Turkiewicz.

 

Wykonywanie świeczek dzieci rozpoczęły od wsypania do szklaneczek kolorowych warstw, które utworzyły: barwiony żwirek, piasek, kawa, kolorowe kulki styropianowe oraz susz roślinny. Na koniec kompozycja została uzupełniona poprzez włożenie żółtego kurczaka lub pisanka i zalana żelem parafinowym z dodatkiem aromatu. W ten bardzo prosty sposób podczas Warsztatów Wielkanocnych powstały kolorowe, pachnące świeczki, które pozwolą stworzyć w domach niepowtarzalny świąteczny klimat.

 

„Poprzez udział w takich zajęciach dzieci rozwijają swoją kreatywność i zainteresowania artystyczne. Własnoręczne wykonanie ozdób jest bardzo ważne, ponieważ takich projektów nie kupimy w żadnym sklepie. Ozdobienie stołu wielkanocnego wianuszkiem i świeczką wykonaną przez dziecko podnosi jego poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie, pokazuje, że dziecko naprawę potrafi” – dodaje Nina Turkiewicz.

 

Pomysłodawcą wielkanocnego projektu był Miejski Ośrodek Kultury. Realizatorem niecodziennych warsztatów były placówki edukacyjne: aTuTu z Jaworzna z przedstawicielką Niną Turkiewicz i Bystrzak z Dąbrowy Górniczej reprezentowanym przez Agnieszkę Kozłowską.

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl