Dziś jest: 19 Czerwiec 2019
Imieniny obchodzą:
Gerwazy, Protazy, Julianna

   

Zatańczyli ku czci Ojczyzny

ojczystaglowne1„Piękna, ludowa, ojczysta”. Pod takim hasłem w niedzielę 18 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, który wpisał się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dziecięce zespoły folklorystyczne poprzez kolorowe i wesołe prezentacje taneczne przypomniały polskie dziedzictwo kulturowe.

 

Patriotyzm i miłość do ojczyzny to tematyka, którą dzieci i młodzież podejmują zwykle na lekcjach w szkole. Istnieje jednak wiele sposobów na podkreślenie swojej polskości. Jednym z nich jest poznawanie kultury i zwyczajów swojego kraju poprzez śpiew i taniec oraz promowanie dziedzictwa kulturowego wśród lokalnych społeczności.

 

Młode pokolenie z terenu Gminy Łazy oraz okolic pielęgnuje polską kulturę ludową poprzez śpiew i taniec, a swoją miłość do ojczyzny wyraziło poprzez udział w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca „KOZIEGŁOWY”, Zespół Pieśni i Tańca „ZAWIERCIE”, Zespół Pieśni i Tańca „PORAJ”, Zespół Folklorystyczny „WRZOSOWIANIE” oraz gospodarze wydarzenia Zespół Tańca Ludowego „NIEZAPOMINAJKA” z Łaz. Przed publicznością wystąpiły także pary taneczne: Marysia Kubasik i Mateusz Łaciak oraz Natalia Nowakowska i Krzysztof Nowak, a także Kapela znad Czarnej Przemszy, która wiązanką pieśni patriotyczno-ludowych powitała zgromadzoną publiczność. Gośćmi specjalnymi wieczoru była para taneczna startująca z sukcesami w turniejach i festiwalach na całym świecie, znana m.in. w Indiach, Rosji czy Turcji: Paulina Radzik i Łukasz Kopyto.

 

„Czymże jest niepodległość jak nie kultywowaniem tradycji, folkloru i tego co kiedyś dla naszych przodków było codziennością” – powiedział Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach, który dokonał otwarcia przeglądu i poprowadził wydarzenie.

 

Wiosenne zwyczaje i zabawy polskie, tańce Ziemi Częstochowskiej i Ziemi Pszczyńskiej, a także Suita Tańców Śląskich oraz polskie tańce ludowe z okolic Krakowa przez prawie dwie godziny trwania przeglądu cieszyły oczy publiczności. Dzieci i młodzież wykonali starannie dopracowane tańce ludowe, którymi przybliżyli polską kulturę i obyczaje. Polka, krakowiak, mazur czy oberek, zaprezentowane podczas przeglądu tańca w Łazach, to ikony polskiego tańca ludowego, które obecnie uznawane są za nieodłączny element polskiej kultury. Barwne i wesołe wykonania cieszyły się dużym uznaniem publiczności, szczególnie, że uczestnicy przeglądu to zespoły od lat pielęgnujące rdzenne elementy polskiej kultury.
Na zakończenie Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych burmistrz Łaz Maciej Kaczyński oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Piłka dokonali podsumowania wydarzenia oraz wręczyli pamiątkowe statuetki. Finałem przeglądu było wspólne odśpiewanie piosenki „Płynie Wisła płynie”.

 

Organizatorem tanecznego wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury, który poprzez realizację projektów patriotycznych zwraca uwagę na potrzebę obudzenia patriotyzmu w młodym pokoleniu.

 

FOTO: https://www.moklazy.pl/index.php/galeria/category/204-przeglad-dzieciecych-zespolow-ludowych

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl