Dziś jest: 23 Luty 2019
Imieniny obchodzą:
Romana, Izabela, Damian

   

Grunt to dobre wychowanie

1bRozrzutny wróbel, niewychowana kwota, wąsaty sum, chora żaba, kolczasty jeż i wiele innych interesujących zwierząt – bohaterów bajek Jana Brzechwy królowało na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski utworów Jana Brzechwy. Na scenie najpiękniejsze wiersze polskiego wieszcza zaprezentowało 24 uczestników.

 

Bajki Jana Brzechwy nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Po kolorowe, bogato ilustrowane książki zawierające proste, rymowane treści sięgają zarówno przedszkolaki jak i młodzież gimnazjalna, która z sentymentem powraca do lektur dziecięcych lat. Utwory Jana Brzechwy budzą zainteresowanie dzieci, ponieważ zawierają ciekawe historie, bohaterami utworów zwykle są zwierzęta, a opisanym historiom towarzyszy duże poczucie humoru. Twórczość Jana Brzechwy to jednak przede wszystkim zaskakujące zakończenie i edukacyjna puenta, która uczy i wychowuje dzieci piętnując naganne zachowania.

 

Pielęgnowanie pamięci o wieszczu oraz popularyzowanie jego twórczości kontynuowane jest każdego dnia przez Publiczne Przedszkole nr 1 w Łazach, które cztery lata temu obchodziło uroczystość nadania imienia Jana Brzechwy. Przedszkole jest także organizatorem Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego, którego bohaterami są postaci z bajek Jana Brzechwy.
„Gdy patronem naszego przedszkola został Jan Brzechwa postanowiliśmy dołożyć wszelkich starań, aby dzieci poznały twórczość tego wybitnego poety. Jednym z pomysłów był konkurs recytatorski, w którym najpierw uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. W tym roku po raz pierwszy rozszerzona została forma konkursu i stał się on Międzyprzedszkolnym Konkursem Recytatorskim utworów Jana Brzechwy. Zapraszając do udziału w projekcie przedszkolaków w innych placówek popularyzujemy twórczość Jana Brzechwy, zachęcamy do występów publicznych dzieci oraz wzbudzamy w dzieciach zainteresowanie poezją. Bardzo się cieszymy, że zainteresowanie naszą poetycką inicjatywą spotkało się z takim dużym zainteresowaniem innych placówek” – mówi dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach Beata Potasińska.

 

Tegoroczny Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski utworów Jana Brzechwy odbył się 7 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach. Licznie zgromadzona publiczność była zachwycona prezentacjami przedszkolaków, którzy nie tylko pięknie recytowali swoje ulubione wiersze, ale dzięki zaangażowaniu rodziców strojami tematycznie nawiązywali do treści bajek. 24 przedszkolaków reprezentujących placówki w Wysokiej, Rokitnie Szlacheckim, Niegowonicach, Grabowej, Chruszczobrodzie i Łazach deklamowało najpiękniejsze bajki Jana Brzechwy: „Kwoka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Jeż”, „Sum”, „Rozrzutny wróbel”, „Leń”, „Mleko”, „Mucha”, „Samochwała”, „Skarżypyta” i wiele innych. Deklamacji przedszkolaków przysłuchiwało się jury w składzie: Elżbieta Gradzik, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łazy, Bożena Miklas, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Łazach oraz Beata Potasińska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach. Jury oceniając wykonania przedszkolaków brało pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację wierszy oraz wyraz artystyczny.

 

„Bardzo mile zaskoczył nas poziom przygotowania do konkursu dzieci. Znajomość tekstów szczególnie tych długich bajek była imponująca. Na wielkie uznanie zasługuje także zaangażowanie w przygotowanie przedszkolaków do występów ich rodziców. To oni dołożyli wszelkich starań, aby wykonawcy wyglądali na scenie kolorowo i wesoło, a stroje nawiązywały do recytowanego wiersza” – podsumowuje koordynator konkursu Magdalena Adamska, nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach.

 

Zwycięzcami Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego utworów Jana Brzechwy zostali:
1 miejsce – Kalina Wnuk - Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach
2 miejsce – Nina Kijanka, Robert Janosz – Oddział Przedszkolny przy SP im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie
3 miejsce – Nicole Iwińska – Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach

 

Wyróżnienia:
Adam Latos – Oddział Przedszkolny przy SP nr 2 im. Stefana Joniaka w Niegowonicach
Alicja Jurkiewicz - Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach
Maja Bebak - Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach

Foto: http://moklazy.pl/index.php/galeria/category/209-konkurs-recytatorski-wierszy-jana-brzechwy

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl