Dziś jest: 23 Luty 2019
Imieniny obchodzą:
Romana, Izabela, Damian

   

Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka” na podium

niezapominajkapodiumTaniec ludowy to pielęgnowanie tradycji oraz fascynacja kulturą regionu. Dzieci i młodzież goniąc za nowinkami techniki często nie dostrzegają wartości oraz znaczenia tradycji w życiu każdego człowieka. Jedną z form przekazywania z pokolenia na pokolenie tradycji są warsztaty tańca ludowego.

 

W Łazach systematycznie trwają zajęcia taneczne, w których udział bierze 25 dzieci w wieku od 6-10 lat Na tych spotkaniach uczą się nie tylko kroków tanecznych tańców polskich czy regionalnych ale poznają zwyczaje, rękodzieło oraz szeroko rozumiana kulturę ludową . Wszystkie te elementy kształtują osobowość dzieci oraz ich przynależność do swojej „małej ojczyzny”.

 

Jedną z takich form kształtowania własnej tożsamości kulturowej jest Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”, który od 2008 roku organizowany jest w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W tegorocznym X jubileuszowym festiwalu, który od początku propaguje bogactwo kultury ludowej oraz przybliża piękno i różnorodność folkloru innych regionów kraju wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka” z Łaz który zajął trzecie miejsce.

 

Zespół zachwycił publiczność i przyglądającemu się zmaganiom wykonawców jury, obycie na scenie, entuzjazmem, pozytywną energią oraz pokazał w pełnej krasie swój talent i umiejętności. Dzieci z uśmiechem na twarzy zaprezentowały swój program artystyczny, który składał się z zwyczajów, tańców i zabaw Górnego Śląska.

 

„Lubimy wyzwania, a udział w kolejnych festiwalach i przeglądach tanecznych przekonują nas, że nasza praca przynosi zamierzony efekt i rozwija naszych tancerzy. Dzieci bardzo ciężko pracują kosztem wolnych popołudni i weekendów. Swój wolny czas spędzają na próbach, ćwiczeniach, warsztatach. Podczas zajęć tańczymy zarówno nowe tańce, jak i szlifujemy repertuar, który prezentujemy na występach. Czasem przychodzi czas zmęczenia i kryzysu i dlatego trzecie miejsce na prestiżowym festiwalu to dla nas bardzo duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy” – mówią Stefania i Euzebiusz Wróbel, instruktor tańca ludowego.

 

„To dla nas wielkie wyróżnienie, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych zespołów tanecznych festiwalu, słowa uznania jury były w pełni zasłużoną nagrodą dla ciężko pracujących tancerzy i instruktorów. Dzieci dotychczas prezentowały swoje umiejętności na lokalnych uroczystościach, jednak poziom ich umiejętności wzrasta. Od początku zakładaliśmy udział w przeglądach czy turniejach tanecznych i choć tych startów mamy już sporo , to ten rok pokazał, że poziom naszych tancerzy jest już bardzo dobry” – dodaje Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl