Dziś jest: 23 Sierpień 2019
Imieniny obchodzą:
Róża, Apolinary, Filip

   

Na ludową nutę

1tan28 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbył się pokaz Tańców Polskich połączony z prezentacją tańców regionalnych z różnych regionów naszego kraju. Na scenie wystąpili: Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka" działający przy MOK w Łazach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka" z miejscowości Liszki koło Krakowa.

 

Niedzielna impreza to szczególne wydarzenie, zorganizowane w celu pielęgnowania lokalnego folkloru i dziedzictwa kulturowego. Kolorowe, ludowe stroje, włosy zaplecione w warkocze, ręcznie wyszywane fartuchy i mistrzowskie wyczucie scenicznego folkloru ludowego stworzyło niecodzienne widowisko regionalnej tradycji, obyczajów oraz ludowości.

 

Z wielkim szacunkiem do polskiej kultury oraz dumą płynącą z możliwości jej pielęgnowania zespoły stworzyły przegląd polskiego folkloru. Poprzez taniec i przyśpiewki ludowe młodzi artyści podkreślili swoją tożsamość narodową i fascynację własnym regionem. Publiczność miała możliwość zobaczyć poloneza oraz suitę tańców lubelskich w wykonaniu ZPiT „Ziemia Lisiecka”. Przed rodzimą publicznością swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentował także ZTL „Niezapominajka”, który zatańczył suitę śląską oraz wykonał utwory pt. „Karlik” i „Hej na krakowskim rynku”.

 

W pełnej krasie na scenie zaprezentowały się nie tylko zespoły, ale także pary taneczne, które wielokrotnie stawały już na podium podczas turniejów tanecznych. Publiczność obejrzała mistrzowskie wykonanie tańców polskich w formie towarzyskiej. Przed publicznością wystąpiły pary z ZTL „Niezapominajka”: Aleksandra Krzystańska i Maciej Kasperski oraz Łucja Wróbel i Jakub Kasperski, którzy zatańczyli polkę oraz Maria Kubasik i Mateusz Łaciak prezentujący krakowiaka. Na scenie zaprezentowały się także mistrzowskie pary ZPiT „Ziemia Lisiecka”: Małgorzata Witalec i Michał Berbeć oraz Zofia Brzezińska i Paweł Tabor, którzy wykonali oberka.

 

Turniej Tańców Polskich odbył się w ramach projektu „Nasza Aktywność Naszą Szansą”, którego pierwszy etap zrealizowany został w sierpniu w Niegowonicach. Wówczas na plenerowej scenie na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej wystąpili utalentowani artyści Gminy Łazy. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki przy współpracy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Łazach, a realizacja projektu została zrealizowana ze środków LGD Perła Jury.

 

Foto: https://www.moklazy.pl/index.php/galeria/category/231-pokaz-tancow-polskich

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl