Dziś jest: 5 Sierpień 2020
Imieniny obchodzą:
Oswald, Emil, Maria

   

Narodowe Święto Niepodległości - 100 rocznica Odzyskania Wolności!

0listTegoroczne Narodowe Święto Niepodległości to wydarzenie szczególne. Szczególne przede wszystkim ze względu na fakt okrągłej, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy Gminy Łazy, przedstawiciele samorządu, radni, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, sołtysi, księża, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz poczty sztandarowe zgromadzili się na placu dworcowym, aby wspólnie uczcić dzień 11 listopada.

 

„W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna i niepodległa Polska. W 100 rocznicę jej odzyskania spadkobiercy polskiej tradycji niepodległej pochylili głowy, aby oddać hołd wszystkim walecznym przodkom, którzy na przestrzeni dziejów walczyli z zaborcami i okupantami. W 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Przez ten czas państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Cały ten okres kolejne pokolenia Polaków z nadzieją i wytęsknieniem oczekiwały wolności” – przypomniał fragment polskiej historii Grzegorz Piłka, który poprowadził uroczystości na placu dworcowym.

 

„Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Dzisiaj potrzeba nam zgody i wzajemnego szacunku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. To właśnie dzięki zgodzie możemy być dziś dumni z tego, co wspólnie osiągamy. Nie możemy spocząć na laurach, a wręcz przeciwnie. Musimy starać się także, aby w pochodzie ku lepszej przyszłości nie zapominać o tak ważnych elementach jak nasza lokalna historia, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie. Dziś bowiem to właśnie patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie globalnego społeczeństwa. I starajmy się także o to, aby słowa: NARÓD, PATRIOTYZM, OJCZYZNA odmieniane były nie tylko przez zadumę i nostalgię, ale także przez radość i uśmiech na ustach” – rozbrzmiała deklaracja patriotyzmu w Łazach.

 

Dokładnie o godzinie 12:00 w całym kraju rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. To niepowtarzalne wydarzenie mające na celu połączenie Polaków w jedną biało-czerwoną rodzinę. Również licznie zgromadzeni na placu dworcowym w Łazach uczestnicy uroczystości przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” zorganizowanej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W muzyczną podróż przez lata niewoli oraz walki o wolność i suwerenność zaprosili obecnych dzieci i młodzież, którzy utworami: „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „ Pałacyk Michla”, „Pierwsza Brygada”, „Takiemu to dobrze” uświetnili gminne obchody narodowego święta. Na plenerowej scenie wystąpili: Zespół Tańca Ludowego „Niezapominajka”, zespół „In Tono” i „Śpiewoludki”. Artystom towarzyszyła Orkiestra Dęta w Niegowonic.

 

Oficjalne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyły się w Łazach złożeniem przez delegacje kwiatów pod tablicą w hołdzie mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy. Honorową wartę przy tablicy pełnili harcerze z I Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Amonit” i 53 Drużyna Harcerska „Ostaniec” z Łaz.

 

11 Listopada w Łazach to tradycyjnie już Bieg Niepodległości o Szablę Regionu IPA Zawiercie (Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji). W tym roku to już dziesiąta edycja tej imprezy, w której wzięli udział wszyscy, bez względu na wiek.

 

„Zawodnicy konkurowali na trzech dystansach: 500 metrów dla najmłodszych, młodzież pobiegła na dystansie 1 kilometra, a dorośli mieli do pokonania najdłuższą trasę 5 kilometrów. Start wszystkich biegów odbył się w centrum miasta, a trasa najdłuższa prowadziła do zalewu miejskiego Mitręga” – powiedział Adrian Kała, dyrektor Parku Wodnego Jura w Łazach. „Najważniejszy był udział, wspólna zabawa i uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawodnicy biegali z flagami, również kibice przyszli z naszą flagą narodową. Najważniejsze, by tego dnia było kolorowo” – dodał Adrian Kała.

 

Zwycięzca biegu otrzymał główną nagrodę, a pozostali startujący pamiątkowe medale. Każda dziesiąta osoba wpisana na listę startową biegu mogła także liczyć na upominki. Szczęśliwymi nagrdzonymi zostali: Aniela Tombarkiewicz, Aleksander Strzelecki, Maria Przybyła, Paulina Jastrzębska, Hubert Kozicki.

 

Organizatorami obchodów 11 Listopada w Łazach byli: Urząd Miasta w Łazach, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, Park Wodny Jura w Łazach, IPA Zawiercie. Patronat medialny „Echa Łaz”.

 

Bieg Niepodległości w Łazach:

WYNIKI:

 

Kategoria KOBIETA 6-9 lat
1 miejsce – Joanna Błoch
2 miejsce – Dominika Gąbka
3 miejsce – Hanna Bereda i Oliwia Jakubowska

 

Kategoria CHŁOPCY 6-9 lat
1 miejsce – Nikodem Bereda i Szymon Kotwa
2 miejsce – Aleksander Strzelecki

 

Kategoria KOBIETA 10-14 lat
1 miejsce – Natalia Zawalska
2 miejsce – Zofia Bocheńska
3 miejsce – Milena Tokarska

 

Kategoria CHŁOPCY 10-14 lat
1 miejsce – Konrad Mirga
2 miejsce – Szymon Włosek
3 miejsce – Oskar Bereda

 

Kategoria KOBIETA 14-18 lat
1 miejsce – Małgorzata Mętlak
2 miejsce – Natalia Bereza

 

Kategoria CHŁOPCY 14-18 lat
1 miejsce – Bartłomiej Wróbel
2 miejsce – Kamil Urbanowicz
3 miejsce – Wiktor Czarnecki

 

Kategoria KOBIETA OPEN
1 miejsce – Monika Płoska
2 miejsce – Agata Panek
3 miejsce – Paulina Wrzesień

 

Kategoria MĘŻCZYŹNI OPEN
1 miejsce – Mateusz Wawoczny
2 miejsce – Damian Brzeziński
3 miejsce – Adrian Piżuch

 

Foto: https://www.moklazy.pl/index.php/galeria/category/191-galeria-mok-rok-2018

NASI PARTNERZY

NASZ FESTIWAL

 

Miejski Ośrodek Kultury

moklazy.pl

 

ul. Kościuszki 5, 42-450 Łazy,

 

tel. (32) 67-29-453, 67-29-431

fax: (32) 67-29-453

e-mail: sekretariat@moklazy.pl

 

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.moklazy.pl