Dziś jest: 19 Październik 2018
Imieniny obchodzą:
Ireny, Kleopatry, Jana

Łazowska Orkiestra Instrumentalna

Łazowska Orkiestra Instrumentalna działa od 2010 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Powstała na bazie dwóch projektów realizowanych przez ośrodek w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z celów stworzenia takiej grupy było kultywowanie tradycji oraz chęć wykorzystania potencjału artystycznego młodych mieszkańców regionu. Zdecydowano wówczas o utworzeniu i funkcjonowaniu zespołu w oparciu o realną i widoczną chęć uczestnictwa młodych muzyków w zajęciach.

W chwili obecnej w zajęciach ( próby, warsztaty, koncerty, występy gościnne) Łazowskiej Orkiestry Instrumentalnej uczestniczy około 20 osób w wieku d 14 do 30 lat, przede wszystkim mieszkańców gminy Łazy. Zajęcia od momentu założenia prowadzi instruktor z bogatym doświadczeniem muzycznym oraz pedagogicznym Jacek Dobrzański. Podczas zajęć członkowie nabywają nowe umiejętności gry zespołowej, indywidualnej. Jak sami mówią:…. uczą się współpracować, grać na różne głosy, słuchać siebie i przede wszystkim innych”. Gra w orkiestrze to także nawiązanie nowych przyjaźni. Cały czas poszerzają swój repertuar sięgając po coraz to trudniejsze utwory. Stały wzrost poziomu słychać także na koncertach, których to poziom artystyczny stale wznosi się w górę. Na uwagę zasługuje także zaangażowanie uczestników w pracę zespołu. Mając na uwadze fakt, że próby odbywają się zazwyczaj w soboty o godzinie 9, muszą oni poświęcić wolny dzień, szczególnie poranek, gdzie mogliby pospać dłużej. Do przychodzenia na zajęcia i koncert nikt ich nie przymusza. Im się po prostu chce co nie zawsze można powiedzieć o dzisiejszej młodzieży. W tej grupie młodych ludzi nie dość, że chce się przychodzić, to jeszcze ciężko pracują. Samo uczestnictwo w zajęciach ma być dla  nich przede wszystkim przyjemnością.

Poprzez swoje zaangażowanie w życie kulturalne Łazowska Orkiestra Instrumentalna stała się grupą rozpoznawalną w regionie. Dzieje się tak, przede wszystkim dzięki licznym koncertom bądź wydarzeniom w jakich grupa bierze udział. Od samego początku jej działalności zespół koncertował ponad 30 razy. Były to m.in. coroczne koncerty kolęd, koncerty noworoczne, walentynkowe, koncerty z okazji świąt patriotycznych, koncerty połączone z corocznym uroczystościami odbywającymi się w regionie, czy też gale „Kulturniak”. Ponadto zespół reprezentował gminę podczas koncertu kolęd w Pilicy w 2011 roku, koncertu świątecznego w Zawierciu - 2012 r., konferencji w katowickim „Oku Miasta” nad galerią Rondo Sztuki w Katowicach w roku 2011, organizowanej przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego, czy też „Barbórki” kopalni dolomitu „Ząbkowice” w 2012 roku. Podczas wszystkich tych wydarzeń orkiestra otrzymywała i nadal otrzymuje pochwały oraz wyrazy uznania i doceniania jej poziomu.

Przez cały okres działania zespół jest otwarty na nowych członków. Każdy, kto ma jakieś podstawy muzyczne oraz zdolność wpasowania w całość, może śmiało dołączyć do orkiestry. Ważne jest aby członkowie czuli się dobrze w tym co robią. Żeby się w tym odnajdywali i mogli doskonalić umiejętności. Dzięki temu stają się nie tylko elementem rozpoznawalnym, charakterystycznym dla gminy Łazy, ale przede wszystkim wizytówką samych siebie, zataczając coraz  szersze kręgi działalności artystycznej osiągając kolejne sukcesy.

Łazowska Orkiestra Instrumentalna działa od 2010 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Powstała na bazie dwóch projektów realizowanych przez ośrodek w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego -  „Międzypokoleniowa Orkiestra Dęta Gminy Łazy” oraz „Z muzyką za pan brat – zajęcia dla dzieci i młodzieży z gminy Łazy”. Jednym z celów stworzenia takiej grupy było kultywowanie tradycji oraz chęć wykorzystania potencjału artystycznego młodych mieszkańców regionu. Dlatego zadecydowano o utworzeniu zespołu a po zakończeniu projektów o dalszym jego funkcjonowaniu w oparciu o realną i widoczną chęć uczestnictwa młodych muzyków w zajęciach. Tym samym podjęto działania mające na celu  rozwój artystyczny orkiestry, dzięki któremu nie pozwolono na zmarnowanie tak dużego potencjału tych ludzi.

• Otwarcie Centrum az 24
  • i23