Ustawienia

Irlandzki sen muzyką pisany

Ocena 0/5

Za nami najbardziej zielony tydzień w roku. A wszystko dzięki Dniu Świętego Patryka lub jak kto woli Saint Patrick’s Day, który w tym roku uświetnił koncert zespołu Gasta Mire.

Co ma wspólnego Dzień Świętego Patryka z Gasta Mire? Otóż istnieje bardzo ważny wspólny mianownik, który łączy dzień 17 marca z zespołem i jest to Irlandia. Jej patronem jest właśnie św. Patryk, a Saint Patrick’s Day to irlandzkie święto narodowe, którego symbolem jest zielona koniczyna. 17 marca jest w Irlandii dniem wolnym od pracy i wiąże się z noszeniem zielonej odzieży oraz ulicznymi festynami. Fascynacja kulturą, sztuką, a przede wszystkim muzyką Irlandii stworzyła projekt Gasta Mire czyli grupę muzyków, którym muzyka w sercu gra.

W tym roku Gasta Mire już po raz dziesiąty zrealizował muzyczny projekt z okazji Dnia Św. Patryka. Miejscem jubileuszowego muzycznego spotkania były Łazy i dzięki temu scena Miejskiego Ośrodka Kultury nie tylko zazieleniła się, ale również wypełniła tradycyjnymi irlandzkimi instrumentami muzycznymi. Publiczność zgromadzona w sali z zachwytem chłonęła irlandzkie brzmienia, tak bardzo różniące się od wielu utworów, które na co dzień emitowane są w radio i telewizji.

Zbigniew Sidy, Jolanta Gacka i Michał Kubarski w mistrzowski sposób przenieśli irlandzką atmosferę do Łaz. Publiczność spędziła kilkadziesiąt minut w folkowym klimacie, w którym dominowały charakterystyczne irlandzkie brzmienia przy akompaniamencie akordeonu, gitary i skrzypiec. Zespół Gasta Mire zabrał fanów śpiewu w stylu sean nós w muzyczną podróż, w której „główne skrzypce” grały piosenki z płyty pt. „Irlandzki sen”. Klimatyczny koncert wypełniony piękną poezją, pozytywnymi emocjami, radością z dużym nasyceniem nostalgicznych brzmień, a wszystko to okraszone tradycyjną irlandzką barwą to doskonały sposób na popularyzowanie Dnia Świętego Patryka w Gminie Łazy.

Galeria zdjęć